ÜRETİM

Üretim

Sulama Metotlarımız:

Adasta tarafından ilk etapta, yatırım yapılacak arazinin topografik haritası hazırlatılmış, sulama projesi haritalama çalışması sonrasında oluşturulmuştur. Sulama projesi, altyapı plantasyonun büyüyeceği varsayımına göre planlanarak, konusunda uzman bir firmaya yaptırılmıştır.

 • Sulama sistemi için; basınç sensörlü ve 50 cm aralıklı damlatıcılar seçilmiş, arazi üzerindeki her bir ağaca eşit ve kontrollü bir sulama planlaması uygulanmıştır.
 • Üretim tesisimizin tamamında, ağaçların su ihtiyacı, araziye yerleştirilmiş olan TOPRAK TANSİYOMETRELERİ aracılığı ile günlük olarak takip edilerek, kararında sulama uygulaması yapılmaktadır.
 • Sulama sistemine entegre edilmiş OTOMATİK GÜBRELEME DONAMILARI ile bitki besleme programının önemli bir kısmı, sulama sistemi ve damlatıcılar ile uygulanırken, düzenli olarak datalar kayıt altına alınmaktadır.

Gölge Sistemi Hakkında Bilgi:

 • Ülkemizde dolu yağışına bağlı oluşan zararlar, her yıl önemli miktarlardaki meyvenin, ekonomik değerini yitirerek büyük kayıplara uğramasına neden olmuştur. Güneş ışınlarının fazlası da elmalarda güneş yanıklığı oluşturmakta, kimi zaman elma ekonomik değerini yitirmekte, ya da çoğu zaman depolanabilme özelliğini kaybetmektedir.
 • Adasta Tarım bahçelerinde modern ülkelerde uygulanan file ile kapama uygulanarak dolu zararı ve güneş yanığına bağlı sorunlar tamamen ortadan kaldırılmıştır. Bölgemiz için gereken filtreleme yani gölgeleme oranı % 18 olarak belirlenmiş, tamamen ihtiyaca karşılayacak ölçüde, file ürettirilerek, tüm arazi dolu zararı ve güneş yanığı riskine karşı file ile kaplanmıştır.

Hasat Yapılan Aylar:

 • Fizibilite aşamasında satış başarısı ve üretim planları hazırlanmış, yatırım gerçekleştirilirken çeşitler buna göre belirlenmiştir. Üretim pencereleri oluşturularak, üretimin olabildiğince uzun zaman dilimine yayılması planlanmış, makine parkı ve insan kaynaklarından optimum verim sağlanması hedeflenmiştir.
 • Gala, ülkemizde Ağustos ayının ikinci haftası, on beş günlük zaman diliminde olgunlarından başlanarak sorunsuz hasat edilmektedir.
 • Red Delicious; Galanın hasadından hemen sonra olgunlaşan bir çeşit olduğu için ikinci çeşit olarak tercih edilmiştir. Bu çeşit de Ağustos ayının son haftası ile eylül ayının ilk iki haftası hasat edilmektedir.
 • Granny Smith çeşidi Red Delicious çeşidini takip eden çeşit olarak dikimi gerçekleştirilmiştir. Kırmızı renkli çeşitlerdeki gibi renk alma sorunu olmadığı için tek elde toplanmakta, yedi on gün içinde hasat edilerek, ideal depolanabilme özelliği ile uzun süre saklanarak pazara sunulmaktadır.
 • Fuji; de Granny Smith çeşidimizden sonra hasat edilmekte, Eylül sonu Ekim ayı başı hasadı gerçekleştirilmektedir. Fuji çeşidinin en son klonlarından biri olan KiKU-8 FUBRAKS ince kabuğu ile hassas bir işçilik ile toplanmakta, dayanıklılığı sayesinde uzun süre soğuk hava deposunda saklanarak şirkete önemli bir katma değer yaratmaktadır.
 • Rossy Glow, Fuji hasadı bitiminden hemen sonra hasadı yapılmaktadır.

Toplam Hasadımız:

Adasta Tarım, şu anda dikimi gerçekleştirilmiş plantasyonu ile, 1800- 2000 ton üretim gerçekleştirmeyi planlamaktadır.

Toplama Metodu:

Ülkemizde önemli üretim kayıplarından birisi de toplama esnasında gerçekleştirilmektedir. Birçok ürün toplama esnasında uygun olmayan koşullar nedeni ile ekonomik değerini yitirerek pazara sunulamamaktadır. Kişi başı toplanan ürün miktarı da oldukça düşük olan ülkemizde, ürün toplama maliyetleri üreticinin altından kalkamayacağı boyutlara ulaşmaktadır.

 • Adasta Tarım bahçelerinde, yurt dışından getirtilen elma toplamak için tasarlanmış, büyük plastik kasalar kullanılmaktadır. Yatırım maliyetleri içerisinde çok önemli bir yer tutmasına rağmen, satın alınan bu kasalar için uygun hasat römorkları tasarlanarak ürettirilmiştir. Bu sayede toplama kaynaklı üretim kayıpları ortadan kaldırılmış, kişi başı elma toplama miktarları ülke standartlarının çok üzerine taşınarak her alanda verimlilik yakalanmıştır.

Ar-Ge Çalışmaları Hakkında Bilgiler:

Yatırımın başlangıcında deneme bahçesi olarak bir alan ayrılmış, İtalya’da elma fidanları tedarik edilirken, deneme bahçesi için seçimler de yapılmıştır.

 • Erik, kayısı, şeftali, nektarin, kiraz, kiwi, armut, birden fazla çeşit dikimi ile izlemeye alınmıştır. Fenolojik dönemleri tek tek izlenen çeşitler için, kayıt düzeni oluşturulmuş, tüm mühendislikler eksiksiz yerine getirilmiştir.
 • Yöreye uygunluğu, üretim dönemi, renk, çap ve tat açısından izlenen deneme üretimi meyveleri, ölçülerek, fotoğraflanarak kayıt altına alınmıştır.
 • 2013 Kasım ayında yeni plantasyonu yapılan arazilerde de deneme bahçeleri oluşturulmuş, bu sefer Fransa’dan gelen Şeftali ve Nektarin çeşitlerinin dikimleri gerçekleştirilerek denemelere başlanmıştır.
 • Bu sayede Adasta Tarım tarafından ileride yapılacak yatırımlar için veriler oluşturulması hedeflenmiş, diğer taraftan da, gerek yatırım yapmayı düşünen yeni girişimciler için, gerekse fidan üreticileri için önemli bir hizmet ve sorumluluk üstlenilmiştir.
 • Adasta Tarım tarafından Banarlı tesislerine kurulan Meteoroloji İstasyonu da Ar-Ge çalışması olarak değerlendirilmektedir. Kurulduğu günden bu yana günlük haftalık meteorolojik veriler biriktirilmekte, tarım yatırımları için en gerekli verilerin bilgi bankası oluşturulmaktadır.
 • Büyük bir özenle derlenen ve saklanan bu veriler şimdiden Yıldız Teknik Üniversitesi akademisyenlerinin çalışmalarında kullanılmış, ülkemiz tarımına katkı sunmaya başlanmıştır.

İlaçlama Ve Gübreleme Metotları:

İTU sertifikasyon sistemi ile üretim yapan Adasta Tarım bahçelerinde, gereksiz ve fazladan ilaçlama yapılmamakta, bitkinin yada toprağın ihtiyacı olmayan gübre yada besin elementi kullanılmamaktadır.

 • Hem ekonomik kayıplara neden olan hem de toprak ve yetiştirilen ürün için tehdit oluşturan uygulamalar, toprak ve yaprak analizlerinin gerekli zamanlarda yapılması ile Adasta Tarım mühendislerince kolaylıkla engellenmektedir.
 • Adasta’nın Genelde Karşılaştığı Sorunlar Ve Bunlarla Başa Çıkma Yöntemleri: Temel olarak iki konuda sıkıntı yaşanmaktadır. Birincisi, bölgede başka elma üretimi olmaması nedeni ile bazı girdileri temin zorluğu. Adasta Tarım, yıllık ilaç ve gübre ihtiyaçlarını sezon başında toplu satın alma avantajını kullanarak aşmaktadır.
 • Her yerde şikayet edilen nitelikli iş gücü sorununu, yöre insanını eğiterek, insani değerleri önde tutarken, çalışanlarımıza moral ve motivasyon sağlayarak çözüyoruz. Mümkün değil olmaz denilen budama için bile, dışarıdan gelen elemanlar yerine mühendislerimizden aldıkları eğitimle bayan çalışanlarımıza yaptırıyoruz.

Çalışanlarımız:

Adasta Tarım bünyesinde üretim ve depolama tesislerinde görev tanımları yapılmış ayrı ayrı mühendisler çalışmaktadır. Elma üretim tesislerinde kadrolu olarak çalışan elemanlar gerekli eğitimlerden geçerek İLAÇLAMA SERTİFİKASI alarak göreve başlatılmıştır.

 • Adasta Tarım çalışanlarının kişisel ve akademik gelişimlerini de desteklemektedir. Çalışan ziraat mühendisimizin çalışma programı istediği biçimde planlanmış Büyük bir eksiklik duyulan SOĞUK HAVA DEPOCULUĞU konusunda yüksek lisans yapma olanağı yaratılmıştır.
 • Soğuk hava tesislerinde çalışan Forklift Operatörü de, gerekli eğitimleri almış Forklift Operatörü Ehliyeti sahibidir.
 • Adasta Tarım üretim sürecinde görev alan çalışanlar da, mevsimlik işçi statüsünden çıkartılmış, sigortaları yapılarak, işçi sağlığı ve işyeri güvenliği dahil, tüm eğitimlerden geçirilerek hem elma bahçesi, hem de boylama ve paketleme tesislerinde çalışmaları sağlanmıştır.

Adasta Tarımı Diğer Elma Bahçelerinden Ayıran Ve Öne Çıkartan Özellikler:

 • Adata Tarım yatırımları, Kapsamlı Bir Fizibilite sonrası hazırlanması nedeni ile benzerlerinden çok temel bir mantalite farklılığı yaratmaktadır. Hiçbir öncelik geriye bırakılmadan tarımsal üretimin tüm gereksinimleri planlanmış ve zamanında uygulanmıştır.
 • Modern dünyanın üretim teknikleri tümü ile incelenmiş, gerekli olanları uygulamada dikkate alınmış, dikim için İtalya’dan erken verime yatan Knip fidanlar, en son geliştirilmiş çeşitler dikilerek yatırım gerçekleştirilmiştir.
 • Pazarda önemli bir açık olduğu belirlenen üst segment ambalajlı sofralık ürün hedef alınmış tüm uygulamalar buna göre planlanmıştır.

Adasta Tarım Araç Parkı:

 • Bir elma tesisinde olması gereken tüm ekipmanlar yatırım planlarında ele alınmış, yurt içi ve yurt dışından temin edilmesine bakılmaksızın zamanında temin edilmiştir.
 • Ot ilaçlaması gereken makine İtalya’dan, elma toplamak için gereken plastik kasalar Alman bir üreticinin Polonya tesislerinden getirtilmiştir.
 • Sık dikim bir elma bahçesi için dar ve farklı özelliklere sahip olması gereken traktörler satın alınmış, hasat döneminde kullanılan forklift kiralanarak işletmenin en verimli şekilde çalışması sağlanmıştır.

Bizden Haberler

Adasta Elmaları, 2014 hasadı sonrası marketlerde...

Adasta soğuk hava tesisi işletmeye açıldı...

Adasta hakkında daha fazla bilgi

İLETİŞİMBize Ulaşın

E-Bületnimize Kayıt Olun:

Kullanıcı Girişi
E-Mail
Sosyal Ağlar
×
Kayıt Olun
×