ÜLKEMİZDE ELMA

Ülkemizde Elma

ÜLKEMİZDE ELMA

Ülkemizde elma yetiştiriciliği tüm illerde yapılmakla birlikte özellikle son yıllarda belirli yörelerde yoğunlaşmış durumdadır. Ticari amaçla elma üretiminin gerçekleştirildiği işletmeler yeni teknik ve teknolojileri uygulayarak birim alandan daha çok ürün almayı amaçlamışlardır. 2001 verilerine göre Türkiye’de elma üretiminin %76.4’ü on ilde gerçekleştirilmektedir. Isparta ili elma üretiminde ilk sırada yer almakta ve Türkiye üretiminin %21.1’i buradan karşılanmaktadır. Isparta’yı sırasıyla Karaman, Niğde, Antalya, Denizli, Konya, Kayseri, Çanakkale, İçel ve Bursa izlemektedir.

Ülkemizin elma ihracatında yıllara göre önemli değişiklik görülmektedir. 2001 yılı ihracatı 21.124 ton ve değeri de 7.534 bin dolardır (Çizelge 7). Ülkemizin elma ihracatı, üretimin %0.9’unu oluşturmaktadır. Türkiye, elma üreticisi ülkeler arasında dünyada üçüncü sırada yer almakla birlikte, üretim miktarı içerisinde ihracat oranının düşük olması nedeniyle beklenen döviz geliri sağlanamamaktadır. Elma ihraç ettiğimiz en önemli ülkeler; Suudi Arabistan, Mısır, Rusya, KKTC, Ukrayna, Katar, Ürdün, Bulgaristan, Romanya ve AB Ülkeleridir.

Türkiye’nin elma ithalatı da yıllara göre farklılık göstermektedir. 2001 yılında elma ithalat miktarı 1.426 ton ve değeri de 574 bin dolardır. Elma ithalat ettiğimiz ülkeler ise İran, İtalya, Arjantin ve Şili’dir. 4. Genel Değerlendirme Ekolojik şartların uygunluğu ve gen merkezlerinden olması nedeniyle elma, yurdumuzun hemen her yerinde çok eski yıllardan beri yetiştirilmekte olup, 2.5 milyon ton üretim ile Çin ve ABD’den sonra üçüncü sırada yer almaktadır. Birim alana alınan verim ve ihracat miktarları bakımından ise, istenen düzeyin çok altında yer almaktadır. Türkiye toplam üretiminin ancak % 0.9’unu ihraç edebilmektedir. Üretim ve kalite artışının, sağlanması ve karlılığın artırılması için şu önlemlerin alınması gerekmektedir. Uygun ekolojilerde bodur veya yarı bodur gelişen anaçlar üzerinde aşılanıp yetiştirilmiş fidanlarla birim alandan yüksek verim ve kalite sağlayan sık dikim şekli uygulanmış bahçelerin kurulmasına ağırlık verilmeli, yetiştirici bu konuda bilinçlendirilmeli ve teşvik edilmelidir. Meyvecilik üretme istasyonlarında kurulmuş olan vegatatif klon anaç damızlıklarının devamlılığının sağlanması, sağlıklı sertifikalı fidan üretiminin hızlandırılması, dış pazar isteklerine uygun seçilmiş yeni çeşitlerle kapama bahçelerinin kurulması gerekmektedir. Elma üretiminde önemli bölgelerimizde, mevcut soğuk depo kapasitesi modernleştirilerek artırılmalı, üretimin yoğun olduğu bölgelerde üretici birlikleri kurulmalıdır.

Bizden Haberler

Adasta Elmaları, 2014 hasadı sonrası marketlerde...

Adasta soğuk hava tesisi işletmeye açıldı...

Adasta hakkında daha fazla bilgi

İLETİŞİMBize Ulaşın

E-Bületnimize Kayıt Olun:

Kullanıcı Girişi
E-Mail
Sosyal Ağlar
×
Kayıt Olun
×